בריאות ומשפחה

האם ילדיי חושפים מידע אישי על עצמם או עלינו ברשת

נכתב על ידי שרון רביבו

קיצור הרצאת החובה של גלעד האן – חוקר עבירות מחשב ופשעי מחשב !

לפני כחודש הוזמנו הורי הילדים מטעם בית ספר בר לב בפתח תקווה להרצאה מאוד חשובה בנושא בטיחות ברשת. ההרצאה הועברה על ידי גלעד האן, חוקר עבירות ופשעי מחשב .

אנסה לצמצם לכם את המסקנות מאותה הרצאה מרתקת, רק אקפוץ לסיכום: אין הורה שלא יצא מבוהל.

נתחיל מהעובדות המצערות: כאלפי ילדים נופלים קרובן לבריונות ברשת. מחקר ישראלי חדש חוקר האם מעקב ופיקוח הורים על פעילות הילדים ברשת באמת שומר עליהם מבריונות והצקות. תוצאות המחקר הן שהמעקב אחר הילדים מגביר את הסיכון לפגיעה ב 25% יותר מההורים שהעדיפו לדבר עם הילדים ולסמוך עליהם.

עשרות אלפי ילדים עוברים מידי יום התעללות בצ’אטים. הסוציולגים פרופ’ גוסטבו מש וד”ר חגית ששון ביקשו לבדוק את היקף התופעה ואיך ניתן לצמצמה. הם העבירו שאלונים ל 495 מתבגרים בכיתות ו’ עד יא’.

התוצאות: 10% הודו כי חוו בריונות ברשת בשנה אחרונה. מתוכם 70% בנות ו 30% בנים. הילדים נשאלו עד כמה ההורים עוקבים אחר פעילותם ברשת ועד כמה הם מדריכים אותם לגבי הגלישה באינטרנט והסבירו להם מה לעשות כשנתקלים באתר לא מתאים לגילם. החוקרים בדקו נתונים על גלישת הילדים, כמות הזמן שהם מבלים מול מחשב, באילו אתרים הם גולשים, האם הם מעליבים אחרים בהודעות מעליבות והאם נפגשו עם אנשים שפנו אליהם ברשת .

עוד מהממצאים: הילדים נמצאו ב 25% סיכון גבוה יותר לקורבנות ברשת כשהוריהם פיקחו על הפעילות שלהם ברשת בהשוואה לאלו שהוריהם לא פיקחו. הסיבה היא שבני נוער אינם משתפים את הוריהם על מה שקורה להם כחלק מתפיסת העצמאות שלהם. התערבות ההורים גורמת להם להתרחק ולהסתיר מידע וכך הסיכוי לבריונות על אותם ילדים גדל.

הדרך להגן על הילד היא באמצעות יחסים פתוחים, קרובים וחמים איתו. חנכו והדריכו את הילדים ולימדו אותם כיצד להתנהג . עלינו החובה להדריכם על בטיחות ברשת ולהיזהר מפני סכנות.

בהרצאה של גלעד האן, חוקר עבירות ופשעי מחשב שהגיע לבית ספרנו להרצות להורים אחרי יום שלם שעבר כיתה כיתה והסביר לילדים את ההשלכות האפשרויות בגלישה באינטרנט, את הרגישות של העניין והסכנות שבדבר עלו מספר דברים שיש עלינו לעשות על מנת לנסות לצמצם את התופעה.

אנסה לסכם לכם את הנקודות החשובות: מוגנות ומניעת אלימות מינית:

מסרים חשובים שיש להעביר לילדים ולילדות ביסודי: הגוף שלך שייך רק לך ורק אתה מחליט על הגוף שלך. אסור לחבק או לנשק כשאתה לא רוצה ( גם את סבא/סבתא), אסור לגעת בך כשאתה לא רוצה – גם לא לאנשים אהובים וקרובים. אם קרה משהו כזה- ספר לי אני אאמין, לא אכעס ואני יודע/ת לעזור.

לא מורידים בגדים תוך כדי משחק- לא תתפשט וגם לא תבקש מאחרים להתפשט תוך כדי משחק . לא נוגעים אחד לשני באיברים פרטיים תוך כדי משחק. אם קרה משהו כזה, ספר לי אאמין לך, לא אכעס ואני יודע/ת לעזור.

** באפילקציות כגון אינסטגרם, וואטס אפ – יש להפעיל חשבון פרטי על מנת למנוע מעקב ללא רשותכם (אתם מאשרים את העוקבים), חסימת תמונות (מלבד תמונות הפרופיל – תמיד ציבורי), “תעודת ביטוח” במקרה של פגיעה (קבלת סיוע ועזרה במקרה של פגיעה או בעיה ) אם החשבון פרטי ניתן לדרוש מאותם אפליקציות לאתר את החשודים במעשה.

** פרצת אבטחה בוואטסאפ: האם ההודעות אכן מוצפנות ? השיחות שלכם בוואטסאפ חשופות חרף ההצפנה!! תוכנת ריגול בשם skygofree מסוגלת בין היתר לקרוא את שיחות הוואטס אפ שלכם, לצלם וידיאו, לגשת אל נתוני המיקום אל יומן השיחות ולעקוב אחר כל פעילות באנדוראיד שלכם.

הפרצה לוואטסאפ ולפייסבוק כנראה משמשת ארגונים ממשלתיים לצורך מעקב אחר משתמשים.

אז מהם הכלים לצמצום הפגיעה:

*לא ללחוץ על קישורים לא מוכרים

*לא לפתוח קבצים מצורפים ממקורות חשודים

*קבלתם מחבר הודעה על מבצע או מתנה – לא להתקין ללא בדיקה

*לא להוריד תוכנה או אפליקציה ממקור לא רשמי

*לבדוק את הרשאות הגישה שאתם נותנים לאפליקציות השונות

*הגדרת אימות דו שלביבכל יישום שמאפשר זאת

*לעדכן גרסאות מערכת ההפעלה של המכשיר

*לבדוק שמותקנת תוכנת הגנה על המכשיר

בשורה התחתונה, נושא הבטיחות ברשת עלה לכותרות יותר מתמיד. אנחנו חייבים למגר את התופעה ככל האפשר. יש לבצע את הפעולות לצמצום החשיפה של ילדינו לזרים בכל הפלטפורמות ולהדריך אותם על כל הסכנות העומדות בפניהם בגלישה ברשת.השאירי תגובה